Predgovor

Prvim izdanjem Informacione tehnologije (IT u daljem tekstu) predstavljene su sa aspekta standardizacije, prevashodno me|unarodne ISO/IEC, uz poku{aj odre|ivanja mesta na{oj JUS standardizaciji, na{em jeziku, dru{tvu, obrazovanju za IT i sa IT.

Izlo`ena materija je sistematizovana u 12 segmenata IT, sa ciljem da doprinese jugoslovenskoj edukaciji, standardizaciji i praksi.

Iako knjiga nema ud`beni~ki karakter kao prevashodni, ona mo`e da pomogne i studentima, kako dodiplomcima, tako i poslediplomskih studija na Tehni~kom fakultetu u ^a~ku Univerziteta u Kragujevcu (kroz vi{e predmeta, me|u kojima je i istoimeni - Informacione tehnologije), budu}im ali i sada{njim kolegama, saradnicima, profesorima tehnike i informatike, kao i svima drugima koji profesionalno izu~avaju, razvijaju, interno standardizuju i primenjuju ve} standardizovane IT.

Sa posebno izdvojenim aspektima standardizacije, izlo`ena materija je obra|ena savremenim alatima IT, spremna za odgovaraju}u prezentaciju na Intranetu/ Internetu akademske YU_mre`e kako bi se problematika pribli`ila svim zainteresovanim.

Globalni cilj vi{eg kvaliteta IT i dru{tva, kvaliteta `ivljenja, nau~nog stru~nog i svakog poslovnog rada podr`anog IT, danas je mogu} samo uz kontinuirano obrazovanje i osposobljavanje od razvoja standarda do standardizovanih primena IT.

Me|u ciljevima ovog izdanja isti~u se i slede}i:

- da svaki od 12 IT segmenata, pored originalnog doprinosa i navedenog dru{tvenog zna~aja, sadr`i i pregled razvoja date oblasti IT, najmanje 10 godina unazad,

- da sadr`i nazive svih za IT relevantnih JUS i ISO/IEC standarda (u originalu, na srpskom - JUS i engleskom jeziku - ISO…),

- da se detaljniji komentari autora odnose prete`no na period zadnjih godina XX veka (sa presekom stanja na dan 31. 12. 2000), a globalno do 10-ak godina unazad na stanje u Jugoslaviji i maksimalno 20-ak godina svetskih kretanja u oblasti IT.

 Od brojnih me|unarodnih i nacionalnih standarda iz oblasti IT, uz analize, komentare i zaklju~ke koji proizilaze iz vi{egodi{njeg pra}enja i rada u ovoj oblasti, ovim delom je neposredno obuhva}eno preko 1740 ISO/IEC dokumenata, oko 1350 ISO/IEC i preko 120 JUS standarda.

I ovom prilikom se veoma zahvaljujem recenzentima prof. dr Danilu Obradovi}u i prof. dr Du{anu Malba{kom na korisnim sugestijama koje su ovo izdanje dovele do vi{eg nivoa na spirali kvaliteta.

 

U ^a~ku

aprila 2001.

Autor