Vodič za kreiranje Web prezentacije škole

Ova strana sadrži opšta uputstva za kreiranje Web strana škole i ideje o njihovom sadržaju koje mogu biti od pomoći prilikom izbora materijala za Web strane vaše škole.

Savet. Pri kreiranju Web strana škole voditi računa o tipu škole i interesovanjima onih koji će čitati Web strane.

Pošto se odlučite za sadržaj svoje prezentacije, možete da iskoristite skup specijalno dizajniranih šablona Web strana za škole. Ovi šabloni sadrže kako ideje za glavne strane, tako i nacrte pomoćnih strana, tu se nalaze i ilustracije u vezi škola koje možete upotrebiti da biste udahnuli živost u svoje strane.

Pre nego što sami dizajnirate, poželjno je da kritički ispitate prezentacije drugih škola. Na Internetu možete naći> pregled Web prezentacija škola širom sveta. Kada budete gledali ove prezentacije, razmislite o tome šta vam se kod njih sviđa a šta ne, kako bi vaša prezentacije bila što je moguće bolja.

Ovaj Vodič za kreiranje Web prezentacije škole preuzet je sa adrese http://www.massnetworks.org/resources/sun/schools/.

Opšta uputstva

Evo nekih opštih principa kojih se treba pridržavati prilikom dizajna školske prezentacije.

• Sadržaj treba da poseduje vrednost za nekoga u vašoj školi ili okruženju.
  • Trudite se da u kreiranju prezentacije uključite što više ljudi iz školske zajednice tako da uspostavite neku vrstu osećanja vlasništva školske zajednice nad prezentacijom.
  • Svaka strana treba da bude važna.
  • Radi bezbednosti nemojte navoditi previše informacija o đacima (na primer, mnoge škole ne navode njihova prezimena).

Veličina

• Počnite od male prezentacije. Bolje je da imate nekoliko prekrasnih strana nego veliki broj delimično završenih strana.
  • Postepeno dodajte materijal svojoj prezentaciji. Dobro je ako imate plan za buduća proširenja, ali imajte na umu da svaka nova strana zahteva održavanje.

Publika

• Definišite jednu ili više ciljnih grupa za svoju prezentaciju. Na primer:
    • Đaci u vašoj školi ili iz celog sveta
    • Nastavnici i administratori u vašoj školi ili iz celog sveta
    • Roditelji u vašoj školi ili iz celog sveta
    • Zainteresovani pedagozi
    • Specifična grupa sa posebnim interesima
  • Odaberite materijal koji je specijalno namenjen izabranoj ciljnoj grupi.

Hiperveze

• Nemojte formirati stranu koja sadrži isključivo hiperveze.
  • Navedite kratke napomene koji objašnjavaju svaku hipervezu da bi posetioci imali jasnu ideju o tome šta se nalazi na drugoj strani.
  • Struktuirajte materijal tako da posetioci ne moraju da prate suviše mnogo hiperveza da bi došli do onoga što ih interesuje.
  • Predvidite navigacione hiperveze na svakoj strani. Kao minimum, hiperveza do početne strane treba da postoji na svakoj drugoj strani.

Grafički dizajn

• Obezbedite da sve strane koje čine vašu prezentaciju budu koherentne. Ovo možete postići ponavljanjem elemenata dizajna i korišćenjem zajedničke pozadine i zajedničkog izgleda strana. Primer jednog koherentnog skupa strana možete pogledati na sajtu šabloni Web strana za škole.
  • Nemojte koristiti složene pozadine. Čak i ukoliko se tekst jasno vidi preko pozadine, njegovo čitanje je otežano. Obična bela pozadina je uvek siguran izbor.
  • Imajte na umu da prenos slika zahteva vreme, pa ih zato koristite obazrivo.
  • Koristite minijaturne verzije slika (engl. thumbnails) ukoliko je potrebno da smestite mnogo slika na jednoj strani. Posetioci zatim mogu da izaberu ove kopije da bi pogledali sliku u pravoj veličini.
  • Za ilustraciju strana koristite đačke radove.

Izmene

• Trudite se da dizajnirate prezentaciju tako da se može lako proširiti. Definišite šemu imenovanja za strane i njihovu organizaciju tako da se strane mogu lako dodavati.
  • Nemojte dodavati strane pre nego što su gotove. Sačekajte da neka strana ima dovoljno sadržaja da bi bila od vrednosti za posetioce pre nego što je dodate prezentaciji.
  • Nemojte navoditi da je izrada neke strane u toku. Opšta pretpostavka je da su izrade svih prezentacija u toku.

Testiranje

• Detaljno proverite sve hiperveze!
  • Proverite Web strane u različitim rezolucijama ekrana.
  • Proverite Web strane koristeći različite Web pretraživače (npr. Netscape i Internet Explorer).

na vrh strane

Ideje o sadržaju

Ideje o sadržaju koje slede dobijene su nakon proučavanja prezentacija škola. Navedeni spisak nikako nije potpun. Budite kreativni i otkrijte sopstvene ideje. Cilj navedenih ideja je samo da olakša planiranje vaše prezentacije.

Informacije o školi

• Opšti opis, u šta spada lokacija, nivo edukacije, broj đaka i nastavnika
  • Poruka direktora
  • Filozofija škole, misija i ciljevi